In perioada 30-31 martie, la Piteşti, s-a desfăşurat Campionatul Naţional de Karate Shotokan WSF. La starul acestei competiţii s-au aliniat 500 de sportivi de la 40 de cluburi din ţară. Aceştia au concurat la probele de kata şi kumite, individual şi echipe. Piteştiul a fost reprezentat la această întrecere de karateka de la clubul FC Argeş care sunt pregătiţi de sensei Sebastian Ene.

La finalul celor două zile de concurs, sportivii alb-violeţi şi-au trecut în cont 11 medalii, dintre care 2 de aur, 6 de argint şi 3 de bronz. Pe prima treaptă a podiumului a urcat Gabriela Tudor care a obţinut aurul la kumite wkf şi kumite shobu ippon, categoria 55kg. Alexandra Pană a obţinut argintul la kumite wkf şi kumite shobu ippon, la categoria 61 kg, iar Ioan Deaconu a terminat pe locul 2 la kumite wkf. Tot el a luat şi bronzul la kumite shobu ippon, categoria 67 kg. Pe treapta secundă a podiumului a urcat şi Andrei Ghiţă la kumite shobu ippon, categoria 75 kg. Ştefan Dumitrescu a obţinut medalia de argint la kumite wkf -75 kg şi medalia de bronz la kata, iar Adrian Voiculescu s-a clasat pe locul 3 la kumite shobu ippon, categoria +84 de kg. Echipa de kumite feminin formată din Gabriela Tudor şi Alexandra Pană s-a clasat pe locul 2, iar echipa masculină de kumite, formată din Ghiţă, Deaconu şi Voiculescu, a ocupat locul 3. Din păcate, Vlad Rizea, cel mai bun sportiv al secţiei, nu a putut să concureze la această întrecere din cauza unei accidentări. Acesta este oricum calificat direct la Campionatul Mondial WSF. În urma rezultatelor de la Campionatul Naţional, la Mondialele WSF, din luna mai, au mai obţinut biletele Gabriela Tudor, Alexandra Pană, Ioan Deaconu, Andrei Ghiţă şi Ştefan Dumitrescu. Sportivii Vlad Rizea şi Alexandra Pană continuă cursa pentru acumularea de puncte olimpice, participând la mijlocul lunii mai la Karate 1 Series A Istanbul., se arată într-o postare oficială pe site-ul fotbalclubarges.ro.